Вибираємо оптичний кабель правильно
Одним з ключових компонентів, який забезпечує надійність, безпеку і тривалу службу ВОЛЗ (волоконно-оптична лінія зв'язку) вважається оптоволоконний кабель. У світі налічуються десятки компаній, які виготовляють оптоволоконні кабелі різного призначення.
Ключовими характеристиками при виготовленні кабелю вважаються умови його застосування і його провідність.
1. З огляду на цілі застосування, кабелі бувають:
. монтажні
. станційні
. зональні
. магістральні
Монтажні і станційні кабелі, як правило, застосовують при будівництві кабельних комунікацій всередині приміщень. Вони відрізняються компактними розмірами, легкістю і, найчастіше, відрізняються невеликою монтажною довжиною.
Зональні і магістральні кабелі використовують при будівництві комунікацій шляхом прокладання в комунікаційних колодязях, введення в ґрунти, під воду також для протягування по повітрю, використовуючи лінії електрозв'язку.
З огляду на різні способи застосування, розуміючи цілі використання оптичного кабелю, простіше здійснити той чи інший вибір.
Наприклад, для магістральних комунікацій потрібно застосовувати кабелі з хорошою провідністю, які можуть здійснювати передачу різних даних на значні відстані. Також, важливим фактором, що впливає на надійність роботи всієї магістралі, є застосування кабелів з хорошим захисним покриттям, оскільки неминучим є вплив на кабель зовнішнього середовища. А в разі порушення його цілісності, виникає загроза працездатності всієї магістралі. Виділивши всі істотні деталі, необхідно усвідомлювати, що для зведення масштабних комунікацій особливо важливою буде якість кабелю, так як він - основа коректної роботи системи.

Для прикладу, на представленому рисунку видно, що дані з магістральної ділянки діляться між вузлами (сплітерами, розподільними боксами і шафами). Розподільні кабелі (ті, які формують мережу) на цьому проміжку мають невелику довжину і вимоги щодо якості будуть не такими високими, як до кабелів магістральних, але все одно, в такому випадку економити не варто. А ось на абонентських проміжках (абонентські кабелі, ті, які застосовуються при прокладанні в приміщення, безпосередньо до споживача) важливіша менша вартість самого кабелю, гнучкість - для зручності і легкості в закладі кабелю в приміщення і його пожежостійкість.
2. Конструктивні особливості.
За своєю конструкцією кабелі бувають:
• З елементами всередині кабелю, розташованими у вільному розташуванні LooseTube (LT)
• З елементами всередині кабелю, сконцентрованими на одній центральній складовій UniTube (UT)
LooseTube (LT) - такий кабель, як правило, має в центрі силовий елемент і по його окружності, звиваючись, розташовані оптичні модулі. Порожнечу в кабелі заповнює спеціальний захисний гель, часто іменований як «гідрофобний наповнювач». Описуваний кабель характеризується кращою стійкістю до агресивних факторів навколишнього середовища, більшою міцністю і відповідно, має великий розмір і вагу.
UniTube (UT) - такий кабель, як правило, не має силового елемента, а тільки модуль, який містить в собі оптоволокна. Він також відрізняється меншими розмірами, і, відповідно вагою, тому, він менш стійкий до зовнішніх впливів, а більше розрахований на застосування в приміщеннях.
3. Кількість волокон
Оптоволокна поділяються також на багатомодові (ММ) і одномодові (SM), які різняться між собою діаметром світло провідникової серцевини. Назви цих оптоволокон були визначені способом, яким відбувається поширення в них випромінювання. Волокно складається з серцевини і оболонки з різними показниками заломлення. Діаметр світло провідникової жили одномодового волокна близько 8-10 мкм, що дорівнює довжині світлової хвилі. При такому геометричному показнику всередині волокна можливе поширення лише 1 променя (одна мода). Розмір світло провідникової жили многомодового оптоволокна близько 50-60 мкм, що дозволяє поширюватися значній кількості променів (багато мод).
Кількісні показники волокон безпосередньо впливають на провідність і геометрію побудови передбачуваної мережі. Наприклад, одне волокно може здійснювати як прийом, так і передачу даних. Є також можливість обміну даними, використовуючи 2 різних оптоволокна. Залежно від місця розташування мережі, використовуються такі види кабелів: на магістральному проміжку - доцільно застосовувати кабель з 24 і більше оптоволокнмиа, на розподільному - вистачить восьми, а на абонентському - найчастіше, застосовують кабель з одним, двома, чотирма оптоволокнами.
Важливим моментом є наявність запасу оптоволокон. У більшості випадків, такий запас позначається для кожної конкретної ситуації. Але, можна узагальнити так: для магістральних ділянок - це від 30% до 50% від кількості задіяних оптоволокон; для розподільних - від 15% до 20%; для абонентських такий запас, як правило, не має значення, і тому не передбачається.
Залежно від потрібної кількості оптичних волокон, застосовуються такі типи кабелів:
FTTH - 1-2 оптоволокна
UT - від 4 до 8 оптоволокон, 8 - 12, можливо 12-24
LТ - 12-24, більше 24, можливо 8-12
З огляду на сферу застосування кабелю, визначені такі типи:
Для прокладання всередині будівель;
Для кабельної каналізації - кабель без захисної оболонки (броні);
Для кабельної каналізації - із захисною оболонкою (бронею);
Для прокладання в грунт;
Підвісний кабель самонесучий;
Кабель з тросом;
Кабель для прокладання під водою.
1. Кабелі, розраховані на монтаж усередині споруд
Оптоволоконні кабелі для прокладання всередині приміщень діляться на розподільні - це ті, що формують мережу, і на абонентські - це ті, що застосовуються з метою прокладання в приміщенні безпосередньо до клієнта. Прокладання оптики відбувається в кабельних лотках, кабельних каналах, а деякі марки реально навіть простягнути і по фасадах споруд. Як правило, даний кабель підводять до розподільній коробці, яка знаходиться між поверхами або прямо до точки підключення клієнта.
По конструкції даний тип кабелю складається з волокна(он), захисного покриття, силового елементу, в якості якого може виступати зв'язка ниток з араміду. Зовнішня оболонка кабелю складається з поліуретану, для більшої пожежної безпеки. Наступні характеристики - це мала вага кабелю, гнучкість і компактний розмір, тому багато моделей мають полегшену конструкцію, іноді з додатковим захистом від вологи. Як правило, кількість оптоволокон в кабелях даного виду налічує не більше 12-ти.
Кабелі без захисної оболонки (броні).
Оптика без кабельної броні застосуються для прокладання в каналізації, тунелі ітд. В цьому випадку повинна бути виключена можливість будь-якого механічного впливу на кабель. Укладання такого типу кабелю проводиться в захищені труби з поліетилену. Установка здійснюється ручним способом або використовуючи лебідку. Відмітною ознакою описуваного кабелю є гідрофобний гель, який заповнює порожні місця в кабелі, за рахунок якого забезпечується певний рівень вологозахисту.
Кабелі із захисною оболонкою (бронею).
Кабельна броня використовується для оснащення кабелю додатковим захисним рівнем. Вона виробляється з металевої стрічки, як правило, використовують сталь. Броньовані кабелі застосовують, коли передбачаються значні зовнішні навантаження, зокрема, на розтягування. Різновиди кабельної броні: дротова або стрічкова. Стрічкова застосовується в середовищі, яке є менш агресивним: каналізації для кабелів, мости, тунелі. Така кабельна броня має вигляд трубки зі сталі, товщина якої варіюється в межах 0,15-0,25 мм. Дротова ділиться на одно- і двухпучкову. Дротяній кабельній броні, як правило, віддається більша перевага, оскільки в силу своєї конструкції (наявність сталевих дротів), вона захищає волокна від атак гризунів.
Розглянемо оптичний кабель FTTH.
Даний вид кабелів має найменший розмір і вагу. Має плоску поверхню, що дозволяє здійснювати його кріплення до плінтусів і інших плоских поверхонь. За рахунок гарної гнучкості такі кабелі зручно прокладати. Його можна заводити прямо з вулиці в приміщення.
Для використання в будівлях можуть застосовуватися такі різновиди кабелів:
Кабель LanKore-FTTH-ХХХ-SM - гнучкий, невеликий. Покриття пожежостійке, матеріал - LSZH (дана абревіатура означає низьке виділення диму, нульовий показник місткості галогенів). У конструкцію вшиті 2 сталевих елементи.
Кабель LanKore-FTTH-ХХХ-SM / ADSS - аналог попереднього, але по конструкції - діелектрик. Можна застосовувати недалеко від об'єктів під напругою. Зовнішнє покриття оформлено з LSZH матеріалу.
.jpg)
2. Укладання кабелю в грунт
Для даних умов прокладання застосовують оптику, яка має однопучкову або двухпучкову броню дротяну. Рідше можуть користуватися оптикою зі стрічковою бронею. Укладають таку оптику в траншеї або за допомогою кабелепрокладача. За умови, коли температура зовнішнього середовища менше - 10 градусів Цельсія, кабель перед прокладанням бажано прогріти.
Броня також впливає на показник допустимого зусилля на розтягування. Оптика з двухпучковою бронею здатна витримувати зусилля від 80 кН, однопучкова - від 7 до 20 кН, а стрічкова броня забезпечує цілісність кабелю в умовах навантаження не менше 2,7 кН.
Кабелем для прокладання в грунт є модель типу LT - LanKore LT-ХХХ-SM02-A, яка має в своїй конструкції броню (про це свідчить буква А - Armored), що забезпечує можливість монтажу оптики в різних трубопроводах і інших ділянках, що відрізняються несприятливим середовищем. Для захисту від попадання вологи, кабель оснащений стрічкою, яка блокує потрапляння води, вона розташована між бронею і модулями. Ініціали - ХХХ, що знаходяться в назві марки кабелю, визначають граничну чисельність оптоволокон в кабелі.
Також, для прокладання в грунт підходять кабелі типу UT.
Кабель Lankore UT-004-SM02-1.0A - відрізняється легкою конструкцією, має броню і два периферійних елемента з металу. Гранична чисельність волокон - 24. Але в даному кабелі знаходиться 4 оптоволокна.
Кабель LanKore UT-ХХХ-SM02-S - бюджетний варіант c оптимальними технічними показниками, оснащений бронею у вигляді округлих дротів. Гранична кількість волокон - 12.
Кабель LanKore UT-ХХХ-SM02-AS - відрізняється більшим зовнішнім діаметром. Функцію броні тут здійснюють круглі дроти зі сталі і гофрована стрічка зі сталі. Підходить для установки на ділянках, де поширені гризуни, і розрахований на укладання в землю. Гранична кількість волокон - 12.
Кабель LanKore UT-ХХХ-SM02-Aps - найприйнятніший варіант для здійснення прокладання в каналізації для кабелів, завдяки передбаченій стрічці, яка блокує потрапляння вологи. Сталева гофрована стрічка в конструкції даного типу оптики дозволяє застосовувати його під землею. Гранична чисельність волокон - 12.
Кабель LanKore UT-ХХХ-SM02-ApSAl - найміцніший з усієї оптики, представленої в цій лінійці, за рахунок ущільненого покриття. В конструкції передбачені металеві (сталь) дроти круглої форми, гофрована стрічка. Може прокладатися в землю, але в той же час його гнучкість дозволяє монтувати його в каналізації. Граничне число волокон - 12.
3. Кабелі, що застосовуються для монтажу мережі по повітрю (підвісні)
Кабелі для підвісу з самонесучим силовим елементом кріпляться на побудованих опорах повітряних ліній зв'язку та високовольтних ЛЕП. Це більш просте рішення в технологічному сенсі, ніж прокладання кабелів в грунт, але для даного способу є значуще обмеження - температура навколишнього середовища в процесі виконання монтажних робіт допустима не менше - 15 оС. Кабелі даного типу круглі, що сприяє зниженню навантажень від вітру, а довжина прольоту може бути до 100 м.
Силовий елемент для цих кабелів зазвичай виробляється зі склопластику або з арамідних ниток. Нитки дозволяють кабелю витримувати значні навантаження по всій його довжині. Застосовуються для прольотів з довжиною до 1-го км. Описуваний вид кабелю також має позитивну рису - безпека. Вона полягає в тому, що арамід з якого зроблені нитки, є діелектриком, відповідно кабель безпечний в разі ураження блискавки.
Наприклад, кабель типу LT - LanKore LT-ХХХ-SM-ADSS - самонесучий, діелектрик. Розрахований на навантаження і може підвішуватися між прольотами, що мають велику протяжність. Допустима кількість влокон - 24.
Кабель LanKore LT-036-SM8-3.0R - розрахований на монтаж по повітрю. В якості несучого елемента в цьому кабелі призначений трос 3 мм. діаметром. З метою збільшення антикорозійних властивостей, трос оцинкований. Допустима кількість волокон - 144. У даній моделі 36 волокон.
Кабель LanKore LT-ХХХ-SM8-3.0R-2х1.2CW - має 2 мідних жили. З їх допомогою, можливо здійснити віддалене постачання по оптоволоконному кабелю. У ролі несучого елемента тут також присутній трьох міліметровий трос. Гранична чисельність волокон - 24.
Кабель LanKore UT-ХХХ-SM-ADSS - відрізняється повною діелектричної конструкцією, відповідно, його можна монтувати неподалік від приладів, що знаходяться під напругою. Також в покриття кабелю вшиті 2 прутки, що зроблені з кевлару, їх діаметр - 0,5 мм. Гранично допустима чисельність волокон - 12.
Кабель LanKore UT-004-SM8-1.2W - роль несучої складової в ньому виконує абсолютно оцинкований дріт, завдяки чому, кабель більш витривалий при поздовжніх навантаженнях. Застосовується для недовгих прольотів. Гранична чисельність волокон - 12. В даній моделі 4 оптоволокна.
Кабель LanKore UT-004-SM8-1.6W - аналог попереднього кабелю. Несуча складова в ньому виконана у вигляді дроту з металу, що має більший діаметр, все це робить кабель більш стійким при навантаженнях. Це найбільш практична модель, сферою використання якої є розподільний проміжок мережі. Простягається по повітрю з довжиною прольоту не більше 50-70 метрів. Гранична чисельність волокон - 12. В даній моделі 4 оптоволокна.
Кабель LanKore UT-004-SM8-2.0R - має конструкцією з крученим тросом, діаметр якого 2 мм, завдяки чому такий кабель краще витримує навантаження, ніж кабель з дротом. Застосовується для прольотів із середньою довжиною. Гранична чисельність волокон - 24. В даній моделі 4 оптоволокна.
Кабель LanKore UT-004-SM8-3.0R - добре захищений від навантажень на розтягування, завдяки наявності крученого троса, діаметром - 3 мм. Розрахований на прольоти з великою відстанню. Прекрасно застосовується в розподільчих і магістральних проміжках мереж. Гранична чисельність волокон - 24. В даній моделі 4 оптоволокна.
Кабелі LanKore-FTTH-ХХХ-SM8-1,0W і LanKore-FTTH-ХХХ-SM8-1,2W. можна використовувати для монтажу по повітрю між опорами або будинками. Для того, щоб закріпити цей тип кабелів застосовуються спеціальні затискачі, розроблені для FTTH рішень. Кабелі оснащені несучим елементом у вигляді дроту з металу. Для забезпечення більшій стійкості до навантажень, у покриття кабелю вшиті два сталевих силових елемента.
.jpg)
4. Оптика, оснащена тросом (профільований сердечник).
Даний вид оптики застосовується для повітряної установки. У такій конструкції трос буває несучим або навивним.
Трос має вигляд дроту з металу (сталь), з покриттям, яке об’єднане з покриттям самого кабелю. Порожній простір між кабелем і тросом наповнений гідрофобним гелем. Ці кабелі експлуатують для створення ліній зв'язку по повітрю, з граничною довжиною прольоту до 50-70 м. Але, в силу наявності в таких кабелях металевого елемента, їх не можна задіяти при роботі з ВЛЕП.
Однак, кабелі, оснащені навивним тросом, без проблем встановлюються на ВЛЕП, шляхом кріплення до заземлювального проводу. Такий кабель також можна застосовувати в районах, де є ризики нанесення шкоди тваринами.
Отже, в даній статті, були розглянуті характеристики і класифікація оптоволоконних кабелів. Як було відмічено, торгова марка LanKore компанії «Технології Мереж» налічує велику кількість різних видів кабелів. У нашому магазині, Ви зможете здійснити вдалу покупку кабелю, виходячи з Ваших особистих вимог.
Інформація для замовлення.
Для того, щоб купити Кабель LanKore, зв'яжіться з нашим менеджером зручним для Вас способом - Кнопка «Дізнатися ціну», «Замовити зворотний дзвінок», «Онлайн-консультант», за телефоном +38 (044) 355-53-23 або по електронній поштою [email protected]. Ціна на Кабель LanKore може варіюватися в залежності від умов покупки.
«Технології Мереж» і партнери. Послуги для вашого бізнесу.
Ціна на Кабель LanKore для партнерів компанії «Технології Мереж» привабливіша, так само для партнерів існують поліпшені умови доставки, підтримки і професійної технічної консультації. Купити Кабель LanKore на партнерських умовах значно вигідніше як з точки зору ціни, так і з точки зору подальшого використання товару.